Proč jsou katastrofické vize naivními utopiemi
Existuje řada knih objasňujících příčiny hospodářského zázraku Západu, podstatu technologického vývoje posledních staletí, povahu mýtů katastrofických vizí o vyčerpávání zdrojů nebo význam obchodu a globalizace. Matt Ridley ve své nové knize však překonává svým záběrem většinu dosud sepsaného. Staví na dílech klasiků i moderních autorů a rozehrává koncert argumentů pokrývající tisíce let vývoje lidské civilizace a neskutečné množství disciplin, jež se lidskému vývoji snaží porozumět. Kniha, kde se setkávají poznatky evoluční biologie, antropologie, genetiky, chemie, historie s příspěvky moderní ekonomické vědy v podobě teorie her, behaviorální a experimentální ekonomie, endogenní teorie růstu či teorie spontánního řádu, potěší všechny, jež se děsí oborové superspecializace a upřednostňují multioborové přístupy ke studiu komplexních (nejen)společenských jevů. Vše velmi čtivé, jasné, přímé a s vyústěním odpovídajícím na žhavé otázky dneška; a navíc – oproti většině knih – s optimistickou vizí do budoucna, nikoli katastrofou, jejíž vyobrazení na obálce pomůže lépe knihu prodat. Ridleyho napůl plná sklenice na obálce je trefná.
Sex jako nástroj pokroku
Ridley, který se proslavil knihami o biologické evoluci (např. Červená královna), na stovkách příkladů ilustruje, že směna a obchod představují pro rozvoj technologií totéž, co sex pro evoluci. Od prehistorie po dnešek platí, že společnost se rozvíjí pouze tehdy, je-li umožněna výměna zboží, myšlenek a poznatků. Pouze poté vzniká hayekovský katalaktický řád vzájemně výhodných směn, jež přeměňuje dílčí znalosti jednotlivců v dynamický proces poznávání – studnici poznatků, pomocí níž je možné překonávat (nejen) nástrahy přírody a budovat prosperitu. Kdo nevyužívá tohoto kolektivního mozku lidstva, evolučně neobstojí (jako člověk neandrtálský nevyužívající dělbu práce mezi mužem a ženou) nebo si způsobí staletí trvající bídu a stagnaci (jako Čína za vlády dynastie Ming po rozhodnutí odříznout se od světa). Matt Ridley pečlivě vyvrací mýtus o starých dobrých časech v předindustriální době (na němž staví jak marxisté, tak environmentální hnutí) a ukazuje, jak pracně musela být naše prosperita krok za krokem – odspodu – po staletí a tisíciletí tvořena; jak féničtí obchodníci stvořili moderní svět; jak přispěli židovští obchodníci a Hanseatická liga se svým – zdola vytvořeným – systémem práva; jak destruktivní a parazitické byly často mocné vlády a oslavovaní vládci; jak klíčově přispěli vědci s objevy oceňovanými i nedoceňovanými, byť zcela klíčovými (jako bylo používání traktoru či umělých hnojiv)
Falešný svět negativních zpráv
Velká část Ridleyho snažení je věnována pečlivému vyvrácení dlouhé řady tvrzení šířených environmentálními skupinami. Ridley připomíná, že tajemstvím průmyslové revoluce, z jejichž plodů dnes žijeme, byl přechod od obnovitelných k neobnovitelným zdrojů, slunečnímu kapitálu, v čele s uhlím a ropou. Vysvětluje, že řada zdrojů je sice konečná, ale s ohromnými zásobami, zatímco obnovitelné zdroje, mohou být velmi omezené, a tedy k rozvoji nedostatečné. „Šílený svět biopaliv“ je jen malou ukázkou, kam snaha o využití obnovitelných zdrojů vede. Ridley se vrací ke „klasikám“, na nichž vyrostlo environmentální hnutí a konfrontuje je s fakty, aby ukázal jejich naprosté odtržení od reality. Připomíná, jak celá generace byla děšena zprávami o (neexistující) epidemii rakoviny v důsledku knihy „Tiché jaro“ od Rachel Carsonové, přičemž, jak podotýká Ridley, v jednom hrnku kávy je tolik karcinogenů, kolika jsme ve formě zbytkových pesticidů v jídle vystaveni za celý rok; nebo jak oslavovaný Paul Ehrlich předpovídal v roce 1970, že očekávaná délka dožití v USA do roku 1980 klesne na 42 let; nebo že v důsledku kyselých dešťů nebudou do roku 2002 v Německu žádné lesy, atd. Omyl za omylem, jeden – časem vyvrácený – pesimistický scénář za druhým. „Módní důvody k pesimismu se mění, ale pesimismus zůstává“.
Matt Ridley nám nabízí alternativu. Nikoli naivní optimismus, ale na dějinné zkušenosti a smysluplné teorii fungování společnosti založené a pečlivě zdokumentované poznání o schopnostech člověka, které díky obchodu a učení přerůstají v kolektivní inteligenci. Společně tak budujeme systém, díky němuž je životní úroveň miliard lidí vyšší, než jaké se mohli těšit nejbohatší králové minulosti. Racionální optimista, Matt Ridley, ve své knize, která obsahuje přes 50 stran poznámek a odkazů na zdroje, jež jsou on-line též nepřetržitě doplňovány, nabízí extrémně zajímavé a pestré čtení, jež nám v dnešní krátkozraké a na senzace zaměřené době nabízí tolik potřebnou perspektivu a rozum.
The rational optimist: how prosperity evolves
AUTOR: Matt Ridley
VYDAL: Fourth Estate, 2011
ROZSAH: 453 stran
Redakčně upravená verze tohoto textu vyšla v časopise Euro .